EĞLENCE FİLMİ- MARINA ABRAMOVIC: THE ARTIST IS PRESENT

Posted on at

This post is also available in:

Marina Abramovic: The Artist is Present türlü Marina’ların gösterildiği bir uzun metraj belgeseldir. Belgesel, MOMA’daki “The Artist is Present” adlı sergiye hazırlanması hakkında ve aynı zamanda uzun zamandır partneri olan Ulay ile ilişkisini de anlatıyor. Çok eğlenceli bir film. Belgesel süresince Marina’yı çok yakından tanıma şansı buluyoruz. Bağımsız filmin başında kendisinin 'iki ulusal kahramanın' (anne babası) çocuğu olduğunu belirtiyor, fakat aynı zamanda 'küçük bir kız gibi, kırılgan, hayal kırıklığına uğramış ve üzgün ' olduğunu, ve ruhsal bilinci yüzünden bunların üstesinden gelebildiğini ' söylüyor. Belgeselin devamında kırılgan, üzgün oluşunu izliyoruz ve hayatın oluşturduğu tüm problemleri ve komplikasyonların üstesinden performans sanatıyla geldiğini görüyoruz. Kadınları güçlendirme adına bir rol modeli; sanatı kolay taklit edilemeyen bir cinsten fakat inanılmaz ilham verici. 

 

Marina Abramović (2008'de aldığı Austrian Decoration for Science and Art madalyasıyla) Marina Abramović: The Artist Is Present filminin Vienna International Film Festival'inde gösteriminde, 2012, Gartenbaukino. Manfred Werner / Tsui tarafından (Kendi işi) [CC-BY-SA-3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Belgeselin devamında Marina’nın işlerinin ‘insanlığın cilasının ne kadar zayıf olduğu’ hakkında olduğunu öğreniyoruz. İşlerinin çoğu ağır eleştiriye mazur kalırken, bazı insanların işi yüzünden Marina’nın hastaneye kalkması gerektiğini düşündüğünü öğreniyoruz. Performans sanatında ahlaksız hareketler gösteren Marina, bunu seyirciyi provoke etmek için yaptığını söylüyor. Bunun bir ekstrem örneği, masaya 72 adet obje koyup seyircinin önünde durup, kişisinin üzerinde kullanmalarını istemesi olabilir. Objelerin bazıları zevk, bazıları ise acı verici, hatta objelerden biri içinde tek bir mermi olan silahtı. Performanstan sonra Abramovic şöyle dedi:

“Öğrendiğim ders…halka karar verme sorumluluğunu verirsen, ölebilirsin…Irzıma geçilmiş gibi hissettim: kıyafetlerimi kestiler, karnıma gül dikeni batırdılar, bir kişi kafama silah dayadı, ve diğeri de geri aldı. Agresif bir atmosfer yarattım.”

Andrés Nieto Porras tarafından Palma de Mallorca, İspanya (The Artist is present - MoMA  Yükleyen russavia) [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], Wikimedia Commons

MOMA’daki performans sanatında müzenin ikinci katındaki bir sandalyenin üzerine oturup, karışışına da bir sandalye çekip insanların oturmasını bekledi. Hergün müzenin saatleri içinde Marina sandalyenin üzerinde oturdu. Yemek yemek için ya da tuvalete gitmek için dahi ayağa kalkmadı. Hatta, sandalyesinin altına küçük bir delik açtılar ki performansı sırasında tuvalete gitmesi gerekirse oraya yapabilsin. Aynı zamanda 5. katta çalıştırdığı müze performansçıları eski işlerinden sahneleri hayata getiriyordu. Bunların çoğunu uzun zamandır partneri ve bazen sevgilisi olan Ulay ile yapmıştı. 5. kattaki performanı izleme şansına sahiptim. Marina’nın karşısına oturmak için sıraya giremedim çünkü vardığımda sıra zaten çok uzun bir hal almıştı. Belgeselde de gösterildiği gibi, Marina’nın karşısında oturmak için insanlar müzenin dışında bir gün önceden saat 5 gibi sıraya giriyordu.

MOMA’da “The Artist Is Present” gösteriminin heyecanı özellikle Marina’nın karşısında oturanlarda yarattığı etkiydi. Çoğu insan ağlamaya başlayıp, kalplerini tutup heyecanlanıyorlardı. Bazı insanlar şaka yapmaya çalışsa da, güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldılar. Marina gösterinin sonuna doğru hissettiği hissi şöyle açıkladı…

“güzellik ve karşılıksız sevgi hissi, vücudun ve etrafın arasında hiçbir sınır olmaması. Kendinle inanılmaz bir harmoni ve hafiflik hissi. Aniden kutsal oluyorsun, bunu açıklayamıyorum. ” "The Artist is Present" belgeselinden Marina Abramovic 

Bence bu hissi çok güzel bir şekilde açıklamış ve MOMA’daki The Artist is Present gösterisini belgeselinde iyi ki açıklamış. Belgeseli kesinlikle tavsiye ederim. 

Bloglarımın devamı için ismime tıklayın:

 Lillian Rodriguez 

Bu makale Elifnaz Koksal tarafından Türkçe'ye çevrilip, aslı Lillian Rodriguez tarafından yazılmıştır. About the author

ElifnazKoksal

Born in Istanbul, Turkey, Elifnaz is a student at the University of Southern California's Annenberg School for Communication & Journalism and School of Cinematic Arts.

Subscribe 0
160