ROUGH PATCH FİLM AÇIKLAMASI VE TEKLİFİ, YÖNETMEN TIM ORCHARD- EXAMER FİLM PROJESİ

Posted on at

This post is also available in:


Senaryo yazarlığının öncesinde, bu blog filminiz için yazmanız gereken film açıklaması üzerinedir. Bu dokümanları hazırlamnız gerekince, senaryonuz yazmaya hazır bir halde olmalıdır. Her sahne hazır halde olmalıdır, ve neyin ne zaman olması gerektiğini bilmelisinizdir. Belgeseller içinse, konunuzun tamamen araştırmasını yapmış olmanız gerekir ve temanızın ne olacağına karar vermelisinizdir. 

Film Açıklaması

Film açıklaması okuyucuya filminizi anlatan bir yazılı dokümandır. Bunlar şimdiki zamanda yazılmalıdır, çünkü okuyucuya sanki yüz yüze birşeyleri anlatıyormuş hissine kaptırmalısınız.

Bunun uzunluğu filminizin uzunluğuyla orantılıdır ve ne kadar detaya yer vermek istediğinize de. Benim yaptığım hiçbir kısa filmin film açıklaması 3 sayfayı aşmamıştır, fakat uzun metraj filmlerin genelde en az 30 ya da 40 sayfalık film açıklamalarına sahip olmaları normaldir. 

Hollywood’da satın alınan senaryoların çoğu başka yazarlar tarafından yeniden yazılır. Bu yüzden Hollywood yapımcılarının iyi yazılmış film açıklamalarını senaryosuz bir şekilde satın alması da sürpriz edici olmamalıdır. Eğer istediğiniz buysa, hikayenizi en detaylı ve açıklayıcı şekilde anlatmaya bakın. Bazen, kendi sesinizi kaydedip hikayeniz hakkında sorulan soruları cevaplamanız yardımcı olabilir. Eğer filmi yönetiyorsanız, ekstradan yönetmen notları da eklemelisiniz. Eğer yönetmiyorsanız buna gerek yoktur.

Hollywood’daki standart Courier Sans New fontudur ve büyüklüğü de 12 olmalıdır. Benim fikrim, yazınızı paragraflara dökmek ve abartı bir duruştan uzaklaştırmaktır. Her sahne için bir paragraf yeterlidir ve okuyucu için daha kolay bir fırsattır. İlk sayfanızı ‘çalısan başlık’ olarak isimlendirmelisiniz. Başlığınız film çekilmeye başladıktan sonra değişebilir.

 

Film Teklifi

Teklifler daha Pratik bir tarzda yazılır, ve genelde bir sürü resim ve en önemli noktaları içerir. Reklamcılık açısından teklifler çok önemlidir ve de yapımcılardan para kazanmak istiyorsanız bunları kullanabilirsiniz.

Eklemeniz gereken önemli şeyler şunlardır:

Kapak:

Film posteri gibidir.

Hikaye:

Filmin ne hakkında olduğudur. Etiketleri de burada yazabilirsiniz ya da özeti ekleyebilirsiniz.

Karakterler:

Hikayenin kimler hakkında olduğudur. Bu karakterleri kimin tarzında insanların oynaması gerektiğini de yazabilirsiniz.

Lokasyon:

Filmin nerede geçtiğidir. Lokasyonun hikayeyi nasıl etkilediğini de yazmalısınız.

Görsel stil (& Ses Stili):

İlham veren görselleri anlatmalısınız ve filmin modunu göstermelisiniz.

Seyirci ve Promosyon:

Filmin kimin için olduğunu belirtmelisiniz. Hedef seyirci kitlesine ulaşmak için filmi nerede göstereceksiniz. Film festivalleri, online distirbütörler ya da özel sinemalar. 

 

‘Rough Patch’ adlı filmimin teklifi aşağıdadır:


Bu da filmin son hali

Desteğiniz için teşekkür ederim :)

Tim Oh

 

Bu makale Elifnaz Koksal tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. 

 About the author

ElifnazKoksal

Born in Istanbul, Turkey, Elifnaz is a student at the University of Southern California's Annenberg School for Communication & Journalism and School of Cinematic Arts.

Subscribe 0
160